Let’s Take a Closer Look! A workshop on EU Fact-Checking and Fake News Monitoring Tools

29 kwietnia 2019 r. w Domu Europy w Warszawie odbyły się warsztaty pod tytułem " Let’s Take a Closer Look!” z fact-checkingu i narzędzi monitorowania fałszywych informacji o Unii Europejskiej. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Koło Spraw Zagranicznych Instytutu Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego (KSZ ISM UW) oraz zespół projektu Wojownicy Klawiatury (WK) przy wsparciu Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce. Spotkanie miało na celu podniesienie świadomości o zjawisku fake news, przedstawienie projektu Wojownicy Klawiatury, a także zachęcenie do głosowania w wyborach europejskich 2019 i promocję kampanii #thistimeimvoting.eu.

Podczas spotkania można było się dowiedzieć o rosnącym zagrożeniu dezinformacją w mediach społecznościowych, a także o wpływie nieprawdziwych i zmanipulowanych treści na środowiska polityczne i wyborcze.

Spotkanie rozpoczęła projekcja filmu o manipulacji w mediach w latach osiemdziesiątych, co zainspirowało uczestników do dyskusji o tym, jak ewoluowały środki masowego przekazu. Następnie zaprezentowano sposoby walki z dezinformacją w projekcie Wojownicy Klawiatury na Facebooku i Twitterze:

https://www.facebook.com/groups/wojownicyklawiatury/

https://twitter.com/WojownicyK

Podczas warsztatowej części spotkania uczestnicy połączeni w kilkuosobowe zespoły mieli szansę zmierzyć się z popularnymi mitami na temat Unii, np. dotyczącymi rzekomej cenzury Internetu w dyrektywie o prawach autorskich.

 

Wydarzenie poprowadzone zostało przez zespół projektowy Wojowników Klawiatury: Sławę Duszyńską - koordynatorkę WK, Hanna Frejlak - redaktorkę WK oraz Karolinę Dziunel - działaczkę WK, członkinię KSZ ISM UW i wolontariuszkę kampanii #thistimeimvoting.eu.