„Głos obywateli w Unii Europejskiej” – warsztaty edukacyjne w Rzeszowie

14 marca 2019 r. Filia nr 6 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie zorganizowała spotkanie edukacyjne dla młodzieży ze szkoły średniej, które poprowadziła Ewa Nowak–Koprowicz, koordynator Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Rzeszów przy WSIiZ w Rzeszowie. Zajęcia z cyklu „Parlament Europejski & Ja” pod hasłem „Głos obywateli w Unii Europejskiej” poświęcone były instytucjom Unii Europejskiej, zwłaszcza Parlamentu Europejskiego – jego struktury, uprawień i roli.

Młodzież poprzez filmik edukacyjny „Jak to działa: Parlament Europejski” miała okazję bliżej poznać zakres prac Parlamentu Europejskiego w siedzibach w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu oraz przekonać się, że to miejsce, w którym politycy ze wszystkich państw członkowskich UE spotykają się, aby wspólnie pracować na rzecz konkretnych rezultatów.

Prowadząca wspomniała także o aktualnej kampanii informacyjnej „Tym razem głosuję”, która ma na celu budowanie społeczności zaangażowanych obywateli, którzy rozumieją, jak ważny jest udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja 2019 roku.

Aby uświadomić uczniom, że nasze decyzje podejmowane każdego dnia mają znaczenie dla społeczności jako całości, pani Ewa przeprowadziła pewien eksperyment, nawiązujący do koncepcji ekonomicznej – tzw. „tragedii wspólnego pastwiska”.

Ponieważ uczniowie biorący udział w spotkaniu osiągnęli już pełnoletność, z entuzjazmem reagowali na możliwość wzięcia udziału w nadchodzących wyborach, rozumiejąc, że każdy głos ma wpływ na naszą przyszłość.

Natalia Szwedo